dr Ewa Sałkiewicz-Munnerlyn

Dr Ewa Sałkiewicz-Munnerlyn  ewasalkiewiczmunnerlyn@gmail.com   Polska dyplomatka, pracująca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 1991-2018. W latach 1993-1994 była charge d’affaires w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Następnie w latach 1995-1999 pełniła funkcję polskiego konsula w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Waszyngtonie. Kilkakrotnie pracowała jako krótkoterminowy obserwator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie, w Rosji, Mołdawii i Białorusi. W latach 2001-2005 pracowała jako Rzecznik Praw Człowieka OBWE w Macedonii (Skopje i Ochryda) oraz Bośni i Hercegowinie (Pale w Republice Serbskiej).

Uczyła protokołu dyplomatycznego i savoir vivre w Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Uczyłem protokołu dyplomatycznego, dyplomacji Stolicy Apostolskiej, zapobiegania ludobójstwu na różnych uczelniach w Polsce (WSB w Dąbrowie Górniczej, SAN w Krakowie, KPSW w Bydgoszczy, Collegium Civitas, UKSW i UW w Warszawie). Wykłada w ramach prawa międzynarodowego w ramach Erasmus i na europejskich uniwersytetach we Włoszech (Rzym, Piza, Cagliari, Neapol, Macerata, Campobasso) oraz w innych krajach, takich jak Hiszpania (Walencja, Teneryfa), Turcja (Uniwersytet Aydin), Francja (Sorbona), Litwa (Wilno), Pafos (Cypr), Famagusta (Cypr Północny), Belgrad (Serbia), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina).

Posiada doktorat uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz dyplom ukończenia studiów podyplomowych w Institut des Hautes Etudes Internationales w Genewie w Szwajcarii. Pracowała jako HRO przy ONZ w Genewie, dla Komisji Praw Człowieka, w latach 1982 – 1984 oraz jako asystent na Uniwersytecie Genewskim (1984-1986) i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w latach 1986-1990. Zna język angielski, francuski, włoski, rosyjski, serbski, hiszpański. Jest zamężna z Amerykaninem i od 1999 roku mieszka w Polsce.